Klimanızın Değiştirme Zamanının Geldiğinin 5 İşareti!

 

Sizinle en soğuk geceleri ve en sıcak günleri geçiren klimanız arızalanmaya başladığında bu üzücü bir durumdur. İşten eve geldiğinizde, klimanızı açmak ve kanepede dinlenmek, yoğun iş günlerinde hepimizin hayalidir. Adana’da Sıcaklıkların da aşırı hale gelmesiyle, klimaların sorunsuz çalışması her zamankinden daha önemli hale gelmektedir.

Fiziki ömrünü doldurmuş klimalar verimsizliklere, düşük performansa ve daha yüksek işletme maliyetlerine yol açabilir. Özelikle sıcak yaz aylarında yoğun şekilde kullanılan klimaların arızalanması hem maddi hem manevi sıkıntılar doğuracaktır.

Her zaman “önlemek tedaviden iyidir” dedikleri gibi, biz de klimanızın değiştirilmesi gerekebileceğine dair bazı durumları listeledik.

SOĞUTMA VEYA ISITMADA PERFORMANS KAYBI

Klimaların ürettiği havanın sıcaklığı bir fark görüyorsanız, daha fazla araştırma zamanı.

Üniteniz daha fazla soğutmadayken sıcak hava veya ısıtma modundayken soğuk hava üretiyorsa, ancak klimada arıza olduğuna dair herhangi bir gösterge vermiyorsa (iç ünitedeki yanıp sönen ışıklar aracılığıyla) – ciddi bir sorun olabilir. Düşük soğutucu akışkan veya daha kötüsü, hasarlı bir kompresör nedeniyle olabilir. Her iki durumda da, üniteniz eski ve garanti kapsamı dışındaysa, düzeltmek yerine değiştirmek en iyisidir.

DÜZENSİZ HAVA AKIŞI

Klimanızın hava akışı azaldıysa veya değişen yoğunlukları varsa, bu birçok şeyden biri olabilir; arızalı bir kompresör veya fan, kirli filtreler, tıkalı hava kanalları veya daha kötüsü. Klima filtrelerinizi nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili kullanışlı kılavuzumuza buradan göz atabilirsiniz . Bununla birlikte, filtreleri temizlediyseniz ve hava kanallarını kontrol ettirdiyseniz ancak sorun devam ediyorsa, Klimanızın daha büyük arıza verme olasılığı artmıştır yapılacak en iyi şey İklimsa kampanyalarından eskiyi getir yeniyi götür kampanya detaylarını öğrenmek için 0542 322 14 22 numaralı telefondan bizimle iletişime geçmektir.

 AŞIRI NEM VEYA SIZINTI

İster bölünmüş bir sisteminiz , ister kanallı bir sisteminiz olsun , dış üniteden az miktarda yoğuşma damlaması tamamen normaldir, ancak sızıntı olduğunu fark ederseniz.

Akıntınızın etrafında nem var mı? Görünür bir sızıntı var mı? Çalışan klima sistemlerindeki nem giderme işlemi doğal olarak yoğuşma oluşturacaktır, ancak aşırı ise veya ünite kapalıyken sızıntı meydana geliyorsa bir şeyler yanlış olabilir. Sızdıran bir dış ünite, soğutucu akışkan sızıyorsa veya tıkalı bir drenaj borusu varsa ciddi bir sorun olabilir. Elektrikli bileşenler ve su iyi bir kombinasyon değildir, bu nedenle çocuklara ve evcil hayvanlara dikkat edin ve bir teknisyenin bakmasını sağlayana kadar ünitenin kapalı olduğundan emin olun.

GARİP SESLER VE KOKULAR

Verimli, modern bir sistem mümkün olduğunca sessiz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Daha önce olmayan tuhaf, ani sesler duymaya başlarsanız – bu daha ciddi bir şeyin göstergesi olabilir ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için bir profesyonele bakmanın zamanı gelmiştir.

Arızalı bir klimanın bir başka işareti de kokudur. Ünitenizden gelen hava küflü veya yanık kokuyorsa, bu dahili bir arızaya işaret edebilir. Ünitede veya kanallarda yanmış bir tel, tozlu hava filtreleri veya potansiyel olarak küf oluşumu olabilir. Filtrelerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda yardımcı kılavuzumuzu burada bulabilirsiniz , ancak bunu yaptıysanız ve sorun devam ederse, onarılabilir olup olmadığını tespit etmek için İKLİMSA YETKİLİ SERVİSİ tarafından kontrol edilmesini şiddetle tavsiye ederiz. 

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTAN İŞLETME MALİYETLERİ

Klimalar, özellikle split sistemler, tamamen işlevsel olduklarında, evinizi ısıtmak ve soğutmak için enerji açısından verimli bir çözüm sunar ve uzun vadede enerji faturalarınızı büyük ölçüde azaltabilir. Elektrik faturalarınızda bir artış fark ettiyseniz ancak kullanımınızı artırdığınıza inanmıyorsanız, klimanızın düşük verimlilikle çalıştığının bir işareti olabilir ve bir profesyonelin gelip üniteyi değerlendirmesini öneririz.

Eski klima sistemlerinizi İKLİMSA ürün gamında bulunan Mitsubishi, Sigma, Sharp ve General Elektrik marka split klima sistemleri ile değiştirmek uzun vadede işletme maliyetlerinden büyük miktarlarda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

 

BU İŞARETLERDEN HERHANGİ BİRİNİ TANIYOR MUSUNUZ? HAREKETE GEÇME ZAMANI.

Mevcut klimanızda yukarıdaki sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, hemen harekete geçmenizi şiddetle öneririz. 40 0 C’lik bir günün ortasında hiç kimse klimasının arızalanmasıyla uğraşmak istemez, bu nedenle Adana İklimsa Teknisyenlerinin gelip değerlendirmesi ve gerekirse yazdan önce değiştirmesi her zaman en iyisidir. Yepyeni bir ürün, optimum enerji verimliliği, uzun ömür ve nihayetinde sıcak yaz aylarında konforunuzu sağlayacaktır.

Klimanızın değiştirilmesi veya yükseltilmesi hakkında yardım almak için ÜCRETSİZ KEŞİF FORMUNU doldurun veya 0 542 322 14 22 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin.

Bu yazıyı paylaş