Evinizin Hava Kalitesini Nasıl İyileştirirsiniz?

Babası kızıyla birlikte masada telefonunu göstererek evden çalışıyor.

Havaların soğuması ve sürekli değişen COVID-19 durumuyla birlikte, kendimizi ve ailelerimizi sağlıklı tutmaya çalışmak her zamankinden daha önemli. Temel şeyler açık olsa da – düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, bol uyku – soluduğumuz havanın kalitesinin de genel sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz ?

Evlerimizde soluduğumuz tüm havanın güzel ve temiz olduğunu düşünmek istesek de, gerçek şu ki hala evlerimizin içinde yolunu bulan birçok gizli kirletici var. Bunlar arasında toz, duman, polen, küf, küf, bakteri ve hayvan kılları sayılabilir. Bu kirleticiler ve ince parçacıklar , uyuşukluk, soğuk algınlığı, hapşırma ve nefes darlığından astım gibi daha ciddi uzun vadeli etkilere kadar değişen zararlı sağlık etkilerine sahip olabilir .

Bilinen bu potansiyel etkilerle, özellikle çoğumuz içeride çok daha fazla zaman geçirirken, evimizde en iyi iç hava kalitesini sağlamaya çalışmak ve sağlamak önemlidir. Aşağıda evinizin iç mekan hava kalitesini iyileştirmenin birkaç kolay yoluna bakıyoruz.

İYİ HAVALANDIRMA SAĞLAMAK

İyi bir iç mekan hava kalitesi için iyi havalandırma ve hava akışı çok önemlidir. Pencereleri ve kapıları her gün birkaç saat açmak, temiz havanın dolaşmasına izin verirken durgun havanın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bir yerleşim bölgesinde veya ana yolun yanında yaşıyorsanız, günün saatini akıllıca seçin. En kaliteli havayı sağlamak için trafik seviyelerinin en düşük olduğu sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlere kadar hedefleyin.

Yemek pişirirken egzoz fanları kullandığınızdan emin olmak da önemlidir. Gazlı ocaklar ve fırınlar kirleticiler üretebilir, bu nedenle mutfakta çalışırken, havayı filtrelemeye ve sirküle etmeye yardımcı olması için egzoz fanları kullandığınızdan veya bir pencere açtığınızdan emin olun.

TEMİZ TUT

Dağınıklık yaratmaktan kaçınmak ve evinizi düzenli olarak temizlemek, iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir. En çok kanal ve kirletici toplayan alanlara odaklanın. İşte önerdiğimiz bazı ipuçları:

  • Ne pahasına olursa olsun içeride sigara içmekten kaçının. Sigara içmek, hava kalitesini büyük ölçüde etkileyen büyük miktarda kirletici üretir.
  • Tüm zeminleri yüksek kaliteli bir vakum kullanarak düzenli olarak süpürün (mümkünse HEPA filtreli).
  • Tozu temizlemek için tüm düz yüzeyleri haftada iki kez temizleyin. Bazen toz yayabilen bir silgi yerine ıslak bir bez kullanılması önerilir.

KURU TUTUN

Nemli ve nemli koşullar, alerji ve astım gibi solunum sorunlarını tetikleyebilen küf ve küf oluşumuna yardımcı olabilir. Bunu önlemek için aşağıdakileri öneririz:

  • Pencere ve kapıların düzenli olarak açılmasıyla iyi havalandırmanın sağlanması.
  • Doğrudan havaya çok fazla nem saldığı için giysilerinizi iç mekanlarda kurutmaktan kaçının.
  • İç mekan bitkilerine dikkat edin. İç mekan bitkilerinin havayı filtrelediği ve hava kalitesini iyileştirdiği bilinmektedir, ancak aşırı nemli toprak, küf ve küf için üreme alanı olabilir.
  • Duş alırken banyonuzun havalandırma fanı varsa çalışmasını sağlamak. Nemi gidermeye yardımcı olmak için bitirdikten sonra 10 dakika çalışmasına izin verin.

KLİMANIZIN FİLTRELERİNİ TEMİZLEYİN

Adana İklimsa’da bulunan klimalar, nemi ve havadaki partikülleri kaldırarak hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek filtreler içerir. Mitsubishi klimalar, ‘Temiz Hava Teknolojisi’ içerirken, havadaki partikülleri, kokuları ve bakterileri yakalamak ve ortadan kaldırmak için tasarlanmış üç ayrı filtre ve çoklu işlevler içerir. MHIAA split sistemlerinin,

Bu filtreler yardımcı olurken, düzgün çalıştıklarından emin olmak için bunları temiz ve tozsuz tutmak önemlidir. Optimum performansı ve en iyi hava kalitesini sağlamak için yoğun kullanım sırasında her ay ve minimum kullanım sırasında birkaç ayda bir temizlemenizi öneririz. Mitsubishi Klima  sistem filtrelerinizi burada nasıl temizleyeceğiniz konusunda kullanışlı bir kılavuz hazırladık .

ADANA İKLİMSA YETKİLİ SERVİSİNDEN YARDIM ALIN

Klimanızın filtrelerini temizlemek nispeten basit ve kendi başınıza yapabileceğiniz bir şey olsa da, sisteminizi yılda bir kez profesyonelce temizlemenizi ve bakımını yaptırmanızı öneririz. Profesyoneller sistemi kontrol edebilir ve erişiminizin olmayabileceği küçük kuytular, çatlaklar ve diğer alanlar dahil olmak üzere uygun bir derinlemesine temizlik sunabilir.

Klimanızı değiştirme veya yükseltme hakkında bir bilgi almak isterseniz ÜCRETSİZ KEŞİF FORMUMUZU doldurmanız veya 0 542 322 14 22 numaralı telefonu aramanız yeterlidir.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir