Elektrik Tüketimini Azaltmak İçin 7 Kolay İpucu

BU YAZ KLİMANIZIN ÇALIŞMA MALİYETLERİNİ AZALTMAK İÇİN 7 KOLAY İPUCUYaz geldi ve son birkaç yıldır olduğu gibi, Adanalıların serin kalmak için güvenilir klimalarına yönelmelerini sağlayacak sıcak bir yaz olacak. Daha da fazlası – bu yıl birçok insan hala evden çalışıyor.

Klimalar her zamankinden daha fazla enerji verimli olsa da, Adanalılar yaz aylarında klimalarını çalıştırmak için yüksek tutarlarda elektrik faturası ödüyor. Adana sıcaklarından korunmak ve yüksek elektrik faturasını önlemek aynı zamanda serin kalmanıza yardımcı olacak 7 faydalı ipucu hazırladık. Bu yaz klimanızın işletim maliyetleri düşüyor.

SOĞUTMAYA ÇALIŞTIĞINIZ ALAN MİKTARINI EN AZA İNDİRİN

Mitsubishi Klimanızın soğutmaya çalıştığı alan miktarını azaltmak, enerji kullanımını azaltırken konforlu kalmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Klimanızın soğuması gereken alan ne kadar az olursa, çalışması için o kadar az zaman gerekecek ve o kadar az enerji tüketecektir. Yalnızca kullanılan alanları soğutun, açık kapıları kapatın ve soğuk havanın kaçmasına izin verebilecek tüm giriş yollarını kapatın. Bu, özellikle iki katlı bir evin alt katını veya üst katını soğutmaya çalışıyorsanız önemlidir.

IŞIĞI SINIRLA

Adanalılar olarak güneşi seviyoruz. Neredeyse bu yıl biriktirdiğimiz tüm iç mekan bitkileri kadar! Hayatımızda büyük bir rol oynar ve bize güzel bir D vitamini takviyesi sağlar, ancak gün içinde camlarınıza çarptığı için büyük miktarda ısıyı evinize aktarır. Mümkünse perdelerinizi, panjurlarınızı veya kepenklerinizi kapalı tutmaya çalışın. Bu, alanınızı daha serin tutmanıza yardımcı olur ve bu birkaç ekstra derece, özellikle günün daha sıcak saatlerinde klimanız için daha az çalışma anlamına gelir.

ZAMANLAYICILARDAN YARARLANIN

Çoğu split sistem ve kanallı sistem , ünitenizin ne zaman açılıp kapanacağını kontrol etmenizi sağlayan birkaç zamanlayıcı işlevine sahip olacaktır. Bunu yalnızca gerektiğinde açılacak şekilde ayarlayın ve yatmaya giderken uyku zamanlayıcısını etkinleştirdiğinizden emin olun – bu, ünitenizin tüm gece boyunca çalışmasını durduracaktır.

SABİT VE MAKUL BİR SICAKLIK TUTUN

Sisteminizi aşırı düşük bir sıcaklığa ayarlamak, ayarlanan sıcaklığa ulaşmak için daha çok ve daha uzun süre çalışması ve buna bağlı olarak daha fazla enerji kullanması gerektiği anlamına gelir. Canstar Blue , yaz aylarında her bir derecelik soğumanın , klimanın kullandığı elektrik miktarına yaklaşık %10 oranında eklendiğini tahmin ediyor. 22 o C sıcaklık ayarlama   yerine 24 o C, sıcaklığa ayarlamak Saatlik işletme maliyetlerinde %20 daha az elektrik tüketimi sağlayacaktır.

Yaz aylarında soğutma modunu kullanırken, sıcaklığı 22 o C ile 24 o C arasında ayarlamanızı ve çalışma sırasında bunu değiştirmekten kaçınmanızı öneririz . Bu, herkesin rahat olmasını ve birliğin çok fazla çalışmamasını sağlamalıdır.

FİLTRELERİ KONTROL EDİN

Mitsubishi Split sisteminizdeki veya kanallı sisteminizdeki filtre kirliyse, üniteniz yeterli havayı almak için fazla mesai yapacak ve buna karşılık olması gerekenden daha fazla enerji harcayacaktır. Filtrelerinizin temiz olduğundan emin olmak, split sisteminizin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için çok önemlidir, bu nedenle bu soğuk mevsimden önce filtrelerinizi temizleyin. Filtre konumları ve bunları temizlemenin en iyi yolu için kullanım kılavuzunuza başvurabilir veya filtrelerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda Klima temizliği yazımızı okuyabilirsiniz. .

KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA YALITIM

Kapılar ve pencereler kapalıyken bile, sıcak hava akımı oda sıcaklığını önemli ölçüde artıracaktır – özellikle dışarısı rüzgarlıysa. Bunları önlemek için kapılarınızın altındaki boşlukları kapatın ve pencere pervazlarınızın etrafındaki contaları kontrol edin. Sadece küçük olsalar da, tüm bu küçük hava akımları birikecek ve klimanız yaz aylarında sizi ve mekanınızı serin tutmak için daha çok çalışmak zorunda kalacak.

ÜNİTENİZİN BAKIMINI DÜZENLİ OLARAK YAPTIRIN

Mitsubishi klima sisteminizin veya kanallı ünitenizin filtresini düzenli olarak temizlemek harikadır, ancak mümkün olduğunca verimli çalıştığından emin olmak için ünitenize düzenli olarak bakım yaptırmanız da önemlidir. Bir teknisyen, ünitenizin yaza girerken optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için dahili bileşenlerin yanı sıra gaz seviyelerini ve bir dizi başka şeyi kontrol edebilecektir.

Klima bakımının önemini anlamak için ilgili yazımızı okuyun!

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir